Backoffice ve Teknik Destek Hizmetleri

Müşterilerinize, ürün ya da hizmetlerinize ait satış sonrası destek mi vermek istiyorsunuz?

Satış süreçlerinin tamamlanabilmesi için ek Backoffice ihtiyaçlarınız mı bulunuyor?


Satış sonrası destek hizmetleri, bir ürün ya da hizmet satışından sonraki süreçte müşteriye sunulan teknik destek ya da her türlü problem, istek, şikâyet ve bilgi talepleri olarak değerlendirilebilir.

Satış sonrası hizmetler, markanızın kalıcı ve sadık müşteri portföyü oluşturabilmesindeki en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Müşterilerinizin satış sonrası yaşadıkları deneyimlerin kötü sonuçlanması markanız için negatif izlenim oluşmasına neden olabilmektedir. Forumlar veya sosyal medya aracılığıyla ya da site üzerinde ürünlerin altına yapılan yorumlarda, müşteriler yaşadıkları sorunları dile getirerek markanız hakkında kötü bir izlenim yaratabilmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı ürün satışına verilen önemin daha fazlası satış sonrası hizmetlere de verilmelidir. Sorunlarına çözüm bulan ve gerektiği zaman gerektiği desteği alabilen müşterilerin kalıcı müşterilere dönüşme oranları daha yüksektir.

TBilgi, teknik konularla ilgili telefonda çözümlenebilecek, ileri düzeyde teknik destekten kısa cevaplandırmalara kadar her türlü problem, istek, şikâyet ve bilgi taleplerini; müşterileriniz ile empati kurarak, müşterilerinizde güven ve sorunlarına çözüm bulunacağı hissini oluşturarak Inbound ya da Outbound operasyonları aracılığıyla vermektedir.

Mektup ve Kargo İşleme / Tasnif / Dijital Ortama Taşıma, e-Posta Yönetimi, Portföy ve Bilgi Güncelleme / Toplama gibi her türlü ihtiyaçlarınız için bizimle temasa geçebilirsiniz.

İletişim Bilgileri

TBilgi Teknolojileri Kaynak ve Hizmet Yönetimi A.Ş.
Atakan Sokak No: 14
Mecidiyeköy 34349 / İstanbul
T: 0850 360 0 999

F: +90 (212) 212 07 60

Email
info@tbilgi.com

Biz sizi arayalım