Yorumlar

Musa ÖZKAN / Nar Boats Satış ve Operasyon Müdürü

7 gün 24 saat müşterilerimize ve bizi arayanlara cevap vermemiz bizim için çok önemli. Bizi arayan kişiler için sadece telefonun açılması ve cevap verilmesi doğal olarak yeterli değil. Aynı zamanda doğru cevapların ve doğru yönlendirmelerin yapılması da müşteri memnuniyetimiz açısından çok önemli. Genel olarak TBilgi’nin verdiği hizmetten çok memnunuz. İşimiz gereği mevsime bağlı yoğunluklarımız da olabiliyor, bu gibi durumlarda TBilgi’nin verdiği hizmet seviyesini düşürmemesi ve istediğimiz belirli bir standardı koruması bizim açımızdan çok güzel. TBilgi, çalışan ve yöneticilerine çok teşekkür ederiz.

Eşref ÖZDEMİR / Koshh Genel Müdürü

Çağrı merkezinde Toshiba kullanıcılarına hem müşteri hizmetleri hem de teknik destek hizmeti veriliyor. Bu nedenle teknik bilgisi olan, iyi eğitim almış, donanımlı personelin müşteri ile diyaloğa geçmesi ve ilk iletişim noktası olması çok önemli. TBilgi personelinden çok memnunuz, cevaplama oranlarımız saatlik ve günlük bazda takip ediliyor, genel çağrı merkezi yönetimleri, vardiyaya uyum ve disiplin anlayışlarını beğeniyoruz, bu nedenle çok yüksek cevaplama oranlarını bize sunabiliyorlar. Yapılan iş teknik bilgi gerektiğinden sürekli refresh eğitimleri düzenlemek gerekiyor ve bu taleplerimize de kolayca uyum sağlayabiliyorlar. Verdiği hizmetten dolayı TBilgi’ye teşekkür ederiz.

Umut SEVİN / Bilgera Genel Müdürü

İçinde bulunduğumuz sektör çok dinamik ve bir o kadar da karışık, bize ulaşmak isteyen kişilere ilk anda doğru bilgi verilmesi ve hızlı yönlendirmelerin yapılması çok önemli. TBilgi personeli bizi arayan kişilerin tüm iletişim bilgilerini eksiksiz ve hızlı bir şekilde alıp bize istediğimiz formatta ve çabuklukta ulaştırıyor. Bizi arayan kişilere hızlı ve doğru şekilde dönüş yapmak firma olarak stratejik prensibimiz bu kriterlere uyum sağlayabildiği için Bilgera olarak TBilgi’den çok memnunum. Umarım aldığım hizmet kalitesi sürekli bu şekilde devam eder.

Ayça DELEN / IK Grup Müdürü

İnsan Kaynakları TBilgi için stratejik düzeyde önemli bir konu, çünkü dış kaynak kullanımında insan, teknoloji ve iş kurgu’su üçgenindeki en önemli yapı taşını insan oluşturuyor. TBilgi insan kaynakları süreçlerinde kurduğumuz insan odaklı ancak aynı zamanda sistematik yaklaşım sayesinde doğru iş pozisyonu için doğru insanı konumlandırarak, hem çalışan memnuniyetini sağlıyor hem de işlerin doğru ve etkin şekilde yapılmasını sağlıyoruz.

İletişim Bilgileri

TBilgi Teknolojileri Kaynak ve Hizmet Yönetimi A.Ş.
Atakan Sokak No: 14
Mecidiyeköy 34349 / İstanbul
T: 0850 360 0 999

F: +90 (212) 212 07 60

Email
info@tbilgi.com

Biz sizi arayalım